Top News - Një sulm i papritur nga Rusia... Britani, stërvitja më e madhe që nga Lufta e Ftohtë

Avionët ushtarakë të forcave ajrore mbretërore në britani do të zbresin në aeroporte civile në stërvitjen më të madhe në 30 vitet e fundit për tu përgatitur për një luftë me Rusinë. Top Gun-ët (Top ganët), janë urdhëruar të nisen në fluturim pa paralajmërim për të praktikuar reagimin e tyre ndaj një sulmi të papritur të stilit të Pearl Harbor-it (Përl Harbor-it). Avionët Typhoon (tajfun) dhe F-35B Lightning (lajtning) mund të ulen edhe në autostrada, pista garimi apo parkingje makinash, në të parën stërvitje të paparalajmëruar që nga fundi i Luftës së ftohtë.
Avionët 100 milionë paundësh do të ndahen në skuadra të vogla për të reduktuar rrezikun që skuadrone të tëra të mund të goditen në një sulm të vetëm me raketa kruiz hipersonike. Ushtarakët britanikë thonë se duhet të përgatiten për skenarin më të keq të mundshëm.
Pamjet: AFP

Top News është televizion informativ, i hapur në shkurt të vitit 2007. I konceptuar si format news, prioritet i saj është informimi i publikut përmes lajmit të fundit. Lidhje live për politikën, aktualitetin, kronikën, ekonominë, rajonin, botën, sportin, teknologjinë dhe show biz-in. “ Informohu i pari” , slogani për 24 orë lajme . Sjellim ndryshe realitetin mediatik në Shqipëri, ofrojmë një burim informacioni të saktë, të shpejtë, të besueshëm dhe të thelluar.

Për më shumë vizitoni: top-channel.tv/

Subscribe to "Top Channel" on ITfun Channel for NEWS and TV
Shows HERE: bit.ly/2Y15KwK
For more content from click HERE: www.top-channel.tv
Like Top Channel on Facebook HERE: bit.ly/2FglWTs
Follow Top Channel on Instagram HERE: bit.ly/2uaYG2U
Follow Top Channel on Twitter HERE: bit.ly/2TJndeH

Commenti

 • Adriatik Mustafaj
  Adriatik Mustafaj3 ore fa

  Rusia perballe amerikes dhe evropes nuk reziston as 1 muaj vetem 1 gjermani i shkaktoi 30 ml te vdekur llogarite te dyja bashke

 • Besnik
  Besnik6 ore fa

  Vetem per syt e baketive jan e shkaterruan planetin Idjota

 • Fredi Toska
  Fredi Toska7 ore fa

  PER LONDREN KAN 1 BOMB QUEH CAR ESHT 100 MEGATON AVULLON LONDREN MEGJITH PERIFERIN E SAJ RUSET DIPONOJ GAT 100 COPE

 • Luan Pirraci
  Luan Pirraci7 ore fa

  eshte nje ide e mire qe te jene te pergaditur per cdo gje, por Anglia pa Ameriken nuk i rezisto Rusise.

 • Angjelin Pllumaj

  Angjelin Pllumaj

  2 ore fa

  Pse mendon qe amerika zdo nderhyj??? Jan dy shtete qe nuk bejn pa njera tjetren,,, kshtu qe thjesht do jet gjethecili mbron aqe sa mundet,,, por dicka qe me shqetson esht sepse nuk esht thjesht stervitje por din dicka ,,,, gjithsesi zoti e beft mire sepse boten e ka marr en dore Djalli

 • Ufo1234
  Ufo123413 ore fa

  Edhe Mediat ne Europ rrejn, ama me stil pak... ju Mediat e Kosoves veq ja futnii!

 • Xhuliio Mali
  Xhuliio MaliGiorno fa

  Jan tu rrit forcen tana shtetet nbot luft do tken se lufta ska nal kurr qysh se a kriju njerzimi gjithkush don me ken i pari

 • Anon Anon
  Anon AnonGiorno fa

  hahahahhaa sa kam qeshur po ku e more kete lajm moj kare hahahahahah hahahahaha hahahahahahahaa hahahahah sa kam qeshur po ik moj se lat kokreen e namit ju ne shqiperi vetem me shpif keni mendjen sidomos topkurva

 • Elio Nardi
  Elio NardiGiorno fa

  Nder kohe qe gjithe bota ndertim gradacela rusi investon vetem ne tanke ✈ 30 minuta gje e ka angline mos luaj me zjarr i thuaj se me rusine nuk behet shaka.. Shkaterroj gjermanine ne luften e dyte boterore

 • zllashi gashi

  zllashi gashi

  Giorno fa

  Rusia është vend i paskajshëm ishte aventurë gjermane gjë edhe pse humbi e pati dërmu Rusinë ku edhe sot dominon Gjermania ekonomikisht edhe brenda në Rusi

 • Europa BE

  Europa BE

  Giorno fa

  @Tani Djali ik mëso më pas bisedojmë

 • Tani Djali

  Tani Djali

  Giorno fa

  Me keto gojdhenat jeni te ter historian , renia e gjermanis nuk ishte arsye rusia vetem sepse 1 gjerman e kishte raportin sa per 100 rus dhe 1 tank gjerman sidomos tiger panzer dont 100 predha nga t tankut t34 te sivjetikeve qe ishin 30 shtete bashk . Arsyeja e renies se gjermanis ishin shume por qe bashkimi sovjetik nuk ishte problemi kryesor ishte sepse gjithw bota ishte kunder gjermanis. Nqs nuk do qe shpallur luft Usa hitleri ose do bente paqe me perendimoret ruset sot do rrinin ne veri ne nje shtet t vogel andej nga kan zbritur

 • Europa BE

  Europa BE

  Giorno fa

  @Akil Galica ik mëso mir 1941 gjermania sulmojë BSSR në 1943 BSSR fitojë ndajë gjermanis në stalingrad në 1944 USA VJEN NË NDIMË TË BSSR NGA BRIGJET E NORMANDIS NË FRANCE 🙋‍♂️

 • Akil Galica

  Akil Galica

  Giorno fa

  Po nuk e shkatrroj rusia gjermanin pa ndihmen e tjerve. Sa për rusin, hitleri rrafsh me tok e kish ba.

 • Festim Kertusha
  Festim KertushaGiorno fa

  Rusia. Shtet. Mafjoz Putin. Un. Gato. Mace

 • Xhavit Bylbili
  Xhavit BylbiliGiorno fa

  o trgonju bre Rusis e Serbis qe ka zot shtepie ne Boten civilizuese👍👍👍👍👍

 • Laver Bariu

  Laver Bariu

  Giorno fa

  Ai eshte Putini, po flas per zotin ne toke se ne hava nuk e di nqs ka apo jo

 • I am shkodran albanian
  I am shkodran albanianGiorno fa

  Per zote inshallah nuk perplasen se lufta nuk i sherben askujt nqose e bajn prov ta shin hartet rusija si as emri angli nuk i mbet ma vec te bahet rusi per 1 jav se spo tham ma afer

 • ILLYRIANW0LF

  ILLYRIANW0LF

  Giorno fa

  @Laver Bariu nga fjalet e tua konstatoj se jeni një injorantë malok i urryer dhe I pa arsimuar.

 • Laver Bariu

  Laver Bariu

  Giorno fa

  @ILLYRIANW0LF Ne krye te kryeqytetit Britanik sot eshte nje Pakistanez. Ne krye te kryeqytetit qe quhet Londer. Pakistanez lekurzi, 5 vaktli.

 • ILLYRIANW0LF

  ILLYRIANW0LF

  Giorno fa

  @Laver Bariu Hera e fundit që Anglia u pushtua ishte 1000 vjet më parë. Ajo ka mundur shumicën e fuqive evropiane në luftë dhe ka krijuar perandorinë më të madhe që ka ekzistuar në historinë njerëzore. Dhe ne kemi injorantë këtu që përpiqen t'i ulin ato. Vendet që flasin anglisht dhe jon me shumice britanike apo evropiane aktualisht mbajnë sasinë më të madhe të tokës në botë dhe pasurisë dhe janë shumë afër njëra-tjetrës pavarësisht paraqitjeve. Foli për SHBA, Britanin, Kanaden, Zelanden e re, dhe Australin. Perveq SHBAs krejt kto kan një familje mbretrore.

 • Laver Bariu

  Laver Bariu

  Giorno fa

  @Gjilani muzike Po ca din gilangjia per armatim pash perenine

 • adam adam

  adam adam

  Giorno fa

  @Gjilani muzike po' te ishte ashtu nuk ishte superfuqi nucleare

 • Alberto Albe
  Alberto Albe2 giorni fa

  A ju qrrr me gjithe tanke e aviona e qa keni mor dhiprobshaaa me mire ndihmoni te varferit ju qrrrr

 • Europa BE
  Europa BE2 giorni fa

  🇺🇸💩🇺🇸💩🇺🇸

 • Rame Rrahmani

  Rame Rrahmani

  Giorno fa

  Ty ta zefshim frymen kta m... Oh serb I fliqt

 • Florian Topalli
  Florian Topalli2 giorni fa

  rusia tfshin more

 • Europa BE

  Europa BE

  2 giorni fa

  🇺🇸💩🇺🇸💩🇺🇸

 • klementin fusha
  klementin fusha2 giorni fa

  Keto shtetet medha po bejn gjoja sikur do filloj ndonje lufte vetem per te shitur armatime shteteve tjera

 • Edison Mehmeti
  Edison Mehmeti2 giorni fa

  Anglezët janë më të fortë se muzhikët e putinit

 • ismet mema
  ismet mema2 giorni fa

  Ta provoin njehere me rusin anglezet e te shohin fundin e tyre

 • Prizren

  Prizren

  Giorno fa

  @Laver Bariu qka je ka fol ej me israelin nuk munet mu shty kerkush as russia as kerkush e anglin hiq se hiq ma shum i tutet anglis russia se amerikes i vetmi anglezi e nali rrussin mos me pushtu ukrainen par 2 mujve komplet bombet atomike i ka gati veq ka russia anglia po nuk koke ntok bukes ti apqin plako 😁😁

 • Laver Bariu

  Laver Bariu

  Giorno fa

  @Prizren Anglia per Rusine osht sikur Kosova per Serbine hahahhahahahahahah. Me gjuetare e pushton Rusi anglezin se le me mja msy me ushtri

 • Rame Rrahmani

  Rame Rrahmani

  Giorno fa

  Posht rusofobt

 • BA Mörder

  BA Mörder

  2 giorni fa

  @Prizren Hitleri Ju Merr Hak Atyre !

 • Prizren

  Prizren

  2 giorni fa

  Anglia osht superfuqi o llud nuk munet russi me anglin merr info

 • Ena Sena
  Ena Sena2 giorni fa

  Nese do luftoni bioligjikisht ate do merrni ju lutem juve te gjith mundeni te ruani njerezimin nga shkaterrimi eshte ne mom kritik lufta duhet te shkaterroje gjithcka u ngrit ne 230 vitet e kaluara.

 • Albert Berti
  Albert Berti2 giorni fa

  Portal kurvash

 • Ena Sena
  Ena Sena2 giorni fa

  Ja kshu ulet numri njerezve gjoja lufta

 • Nama nama
  Nama nama2 giorni fa

  Lufta me e gjate kundra Rusise 24 ore

 • Ir Si
  Ir Si2 giorni fa

  Ky qe po tregoni ne video eshte F22 dhe USA nuk e ka eksportuar ne asnje vend .

 • Ir Si

  Ir Si

  Giorno fa

  @Alb ShowTime Ka dhe Italia F35

 • Alb ShowTime

  Alb ShowTime

  Giorno fa

  i vetmi shtet ne europ qe i ka identik si te amerikanve F35 eshte anglia , i dyti izraili

 • Ťhě - ĶãpĕđāŇ

  Ťhě - ĶãpĕđāŇ

  2 giorni fa

  Shume e vertete F22 kurrsesi nuk i shet amerika , anglia ka vetem F35 , dhe kto pamje jane shume te qarta te aeroplanve F22

 • Bekim Murati
  Bekim Murati2 giorni fa

  Na plasi raku edhe po plasi lufta

 • AK

  AK

  2 giorni fa

  Po plas lufta as ti dhe as un nuk jeton me o shoku , ska me lufta me gur dhe kallama. Tani te hedh nje bomb edhe te shuan nje shtet te tere

 • ANTIPATREA 2⃣4⃣0⃣0⃣
  ANTIPATREA 2⃣4⃣0⃣0⃣2 giorni fa

  Avjon jo shaka!!

 • Franci 02

  Franci 02

  7 ore fa

  Rusija esht super shtet. Po plasi lufta anglija esht ivetmi shtet ne europ dhe norvegjija qe dozhduket nga harta botrore. Vetem gjeneralet eushtrive te dy vendeve ejapin ket pergjigje anglija esht ishull dhe esht mr ethjesht per nje bombardim nuklear. Ndersa meshtetet tetjera esht merrezik te godasesh nje shtet.

 • Laver Bariu

  Laver Bariu

  2 giorni fa

  Per S500-shin rus nuk eshte gje tjeter pos nje sorre

 • Emi Emi
  Emi Emi2 giorni fa

  🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Il prossimo